Mehmet Çankaya İş Dünyasıyla Tecrübelerini Paylaştı

Mehmet Çankaya İş Dünyasıyla Tecrübelerini Paylaştı

Karmod Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Çankaya deneyimlerini iş dünyasının aktörleriyle paylaştı. Çankaya iş ahlakı üzerine çalışmalarıyla bu alanda öncülük yapan Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD)’nce organize edilen programda dernek yöneticisi ve üyeler konuk oldu. Derneğin ‘Ders Veren Tecrübeler’ konu başlığında düzenli olarak organize ettiği programda iş hayatının aktörlerine tecrübelerini aktardı.

İGİAD genel merkezinde gerçekleştirilen moderatörlüğünü Doç. Dr. Nihat Alayoğlu’nun yaptığı bu özel programda Çankaya Karmod’da 1986 yılından bugüne edindiği tecrübeleri konuklarla paylaştı. Karmod’un 1986 yılında kurulumu sonrası yakaladığı ivmenin 120’yi aşkın ülkeye ihracattaki rolünü detaylı olarak aktardı. Başarının nasıl geldiğinin önemli olduğunu vurgulayan Çankaya helal kazanç için iş ahlakıyla gelen başarının daha sağlıklı ve arzulanan bir durum olduğunu özellikle belirtti.

İş ahlakının sonraki nesle aktarılması gibi bir misyonu önemsediklerini vurgulayan Çankaya:

“Biz iş ahlakını babamızdan öğrendik. Bunun üzerine yenilikçi gelişime açık bakış açısını ilave ederek bir sonraki nesle aktarmak istiyoruz. Babamızın yetişme sürecinde bize yaptığı en büyük nasihat ‘Oğlum rakiplerini kavga ederek, onlarla didişerek değil daha çok çalışarak yenebilirsin. O nedenle sen onun bunun dediğine değil kendi işine bak. El ne yaparsa yapsın.’ nasihatiydi”

Karmod’un markalaşma sürecine giden yoluyla ilgili de açıklamalarda bulunan Mehmet Çankaya başarıya giden yolda bir işletme için en sağlıklı büyümenin kendi öz sermayesiyle gerçekleştirdiği büyüme olduğunu vurguladı. Karmod’un büyüme serüveninde bu kriterden hiç ayrılmadıklarına dikkat çeken Çankaya firma olarak bunun başarılabileceğini gösteren iyi bir örnek sunduklarını söyledi. Karmod’un ilk günden günümüze gelene kadar çok sayıda yatırım yaptığını, atölyeler ve fabrikalar kurduğundan bahseden Çankaya bunların tamamını hiç bir bankadan kredi almadan kendi öz sermayeleriyle gerçekleştirdiklerini belirtti. Yatırım yaparken kendi üretim alanlarında bilindik sektörde yatırım gerçekleştirmenin daha isabetli olduğunu da vurgulayan Çankaya başarıya giden yolun aralanması, kolaylaşması için bunun önemli olduğunu söyledi.

Program daveti için yönetime teşekkürlerini de ifade eden Çankaya şu değerlendirmede bulundu:

“Bizler hepimiz ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan iş insanları olarak birbirimize tecrübelerimizi aktarmalı ve ufkumuzu açmamız gerekiyor. İş dünyasının aktörü olan her insan bir de başarıya ulaşmışsa kendi başına ayrı ve büyük bir tecrübe dünyası oluşturur. Yenilikte olsun, üretimde olsun, pazarlamada olsun, ihracatta olsun her birimizden diğerinin bilmediği farklı fikirler mutlaka ortaya çıkar. Tecrübe sahibi olan için basit bir deneyim olarak görülen bir uygulama diğeri için başarıya giden yolun anahtarı olabilir. O nedenle bu programı buna katkı sağlaması adına son derece önemli buluyorum. Belki de bu programlara daha fazla zaman ayrılmalı ki daha fazla tecrübe aktarımı olsun. Herkes ayrı ayrı tecrübeler oluşturmak için zaman kaybetmesin. Programı düzenleyip beni buraya davet eden herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Umarım faydalı olabilmişimdir, aktarımımdan istifade edilebilmiştir.”

Mehmet Çankaya konuşması sonrası katılımcıların sorularını cevaplandırdı. İyi dilekler belirtilerek program sona erdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir